Produktfordele
Perfekt kompatibilitet
Fuldt kompatibel med de fleste invertermærker på markedet, hvilket sikrer problemfri integration i eksisterende eller nye energisystemer og eliminerer problemer med uoverensstemmelser.
Kompakt design, hurtig installation
Den måler kun 690 x 195 mm og sparer plads til både bolig- og erhvervsapplikationer.
Med plug-and-play-batterigrænseflade og et modulært design kan den installeres hurtigt og nemt uden komplekse-justeringer på stedet.

Pålidelig sikkerhedsbeskyttelse
Sikkerhedsforanstaltninger på modul-niveau, herunder et dedikeret BMS (Battery Management System) og strømafbrydere, forhindrer risici såsom overopladning, overophedning og kortslutninger.
Lang levetid
Understøtter op til 6.000 opladnings- og afladningscyklusser og opretholder en lang levetid, reducerer behovet for hyppig udskiftning og sænker-langsigtede vedligeholdelsesomkostninger.
Fleksibel investering og skalerbarhed
Med 5,12 kWh modulære enheder kan brugerne vælge den rigtige kapacitet baseret på deres oprindelige behov uden en stor forudgående investering.
Den kan skaleres op til 25 kWh og tilpasser sig nemt til voksende energibehov.

Teknisk specifikation
|
MODEL |
HVS2 |
HVS3 |
HVS4 |
HVS5 |
|
Elektriske egenskaber |
||||
|
Hastighedsspænding (Vdc) |
204.8 |
307.2 |
409.6 |
512 |
|
Cellekombination (S1P) |
32S1P*2S |
32S1P*3S |
32S1P*4S |
32S1P*5S |
|
Priskapacitet (AH) |
50 |
|||
|
Energilagring (KWH) |
10.24 |
15.36 |
20.48 |
25.6 |
|
Cyklus liv |
6000 cyklusser @80% DOD, 0,5C |
|||
|
Opladnings-/afladningsstandard |
||||
|
Ladespænding (V) |
224 |
336 |
448 |
560 |
|
Maks. ladestrøm (A) |
50 |
|||
|
Maks. afladningsstrøm (A) |
50 |
|||
|
Afladningsafskæringsspænding-(VDC) |
172.8 |
259.2 |
345.6 |
432 |
|
Ladningsafbrydelse-spænding (VDC) |
230.4 |
345.6 |
460.8 |
584 |
|
Miljø |
||||
|
Opladningstemperatur |
0 grader til 50 grader @60±25% relativ luftfugtighed |
|||
|
Afgangstemperatur |
-20 grader til 50'C@60±25%Relativ luftfugtighed |
|||
|
Opbevaringstemperatur |
-20 grader til 50'C@60±25%Relativ luftfugtighed |
|||
|
Mekanisk |
||||
|
IP klasse |
IP65 |
|||
|
Materiale system |
LiFePO4 |
|||
|
Sagsmateriale |
Metal |
|||
|
Sagstype |
Stativ stak |
|||
|
Pakkemål L*B*H(mm) |
630*185*955 |
630*185*1300 |
630*185*1650 |
630*185*2000 |
|
Pakkemål L*B*H(mm) |
740*295*400*3 |
740*295*400*4 |
740*295*400*5 |
740*295*400*6 |
|
Nettovægt (kg) |
14+49*2 |
14+49*3 |
14+49*4 |
14+49*5 |
|
Bruttovægt (kg) |
21+53*2 |
21+53*3 |
21+53*4 |
21+53*5 |
|
Meddelelse |
||||
|
Protokol (valgfrit) |
CANBus/RS485/RS232 |
|||
|
Overvågning |
Bluetooth/WLAN valgfri |
|||
|
Certifikater |
||||
|
Pakke |
UN38.3, MSDS |
|||
|
Celle |
UN38.3, MSDS, IEC62619,CE,UL1973,UL2054 |
|||
Tilpasset løsning

Tilpasning af kapacitet og skala
Denne løsning er designet til at imødekomme forskellige energibehov og understøtter fleksible konfigurationer af 5,12 kWh modulære enheder. Brugere kan starte med en lille konfiguration (f.eks. 5,12 kWh til almindelig boligbrug) og gradvist skalere op til 25 kWh for at imødekomme voksende energibehov -uanset om det er til et ekspanderende hjem, kommerciel facilitet eller let industriel anvendelse.
Scenario-Specifik tilpasning
Skræddersyet til forskellige brugsscenarier: Til private brugere optimerer denne løsning den pladsbesparende-installation (ved at udnytte et kompakt 690*195 mm design) og problemfri integration med hjemmesolcellesystemer. For kommercielle kunder prioriterer denne løsning høj cyklusholdbarhed (understøtter 6.000 cyklusser) og kompatibilitet med flere invertermærker for at imødekomme store-energilagringsbehov.


Intelligent systemintegration
Brugerdefineret BMS (Battery Management System) programmering tilpasser sig brugerens eksisterende energiøkosystem. Den kan tilpasses-synkroniseres med solcelle-invertere, smarthome-platforme eller industrielle energistyringssystemer for at muliggøre-realtidsdataovervågning, fjernstyring og optimerede opladnings- og afladningsstrategier baseret på specifikke brugsmønstre.
Tilpasning af miljøsikkerhed
Tilpasser sig regionale miljøforhold. For områder med høje-temperaturer tilføjes et forbedret termisk styringsmodul; til fugtige områder er en fugtbestandig-belægning og forseglet hus inkluderet. De modulære afbrydere og batteristyringssystem (BMS) er også kalibreret i henhold til lokale elektriske standarder, hvilket sikrer overholdelse og sikkerhed i forskellige klimaer.


Tilpasning af livscyklusservice
Tilbyder tilpasset efter-salgssupport, herunder planlagt vedligeholdelse (baseret på brugsfrekvens), on-{1}}opgradering af moduler (til kapacitetsudvidelse) og udvidede garantimuligheder. Til store-projekter giver et professionelt teknisk team -installationsvejledning og langsigtet-ydelsessporing for at maksimere batterilevetiden.
Sikker emballage
Jingsun HV Stack Battery's opdelte trækasse er specielt designet til dens modulære struktur, der rummer individuelle batterimoduler, mens den afbalancerer beskyttelsen af individuelle moduler med fleksibiliteten ved at levere flere moduler i en kombineret pakke.
Det stødabsorberende materiale med høj-densitet i kassen, kombineret med dens robuste træstruktur, beskytter effektivt mod vibrationer og stød under transport, hvilket sikrer sikkerheden af batteriets kernekomponenter. Tydeligt mærket med "LITHIUM BATTERY"-symbolet for farligt materiale og produktinformation overholder det strengt internationale regler for transport af lithiumbatterier, hvilket sikrer overholdelse af grænseoverskridende-transport og bekvem identifikation af lager.

Brugen af genanvendeligt massivt træ eller kompositmaterialer reducerer forbrugsstoffer og fremmer bæredygtighed. Det opdelte design giver mulighed for-"adskillelse og installation" på stedet, hvilket forbedrer installationseffektiviteten med batteriets "plug-and-play"-design. Det kompakte design optimerer også udnyttelsen af lagerpladsen.

FAQ
Q: Hvilke invertermærker er kompatible med Jingsun HV Stack-batteriet?
A: Den er kompatibel med de fleste større invertermærker på markedet og kan integreres problemfrit i forskellige PV-energilagringssystemer.
Sp: Er dette batteri kompliceret at installere? Hvor lang tid tager det at gennemføre?
A: Den har et plug-and-play modulært design, hvilket gør installationen meget enkel. En enkelt person kan typisk installere et enkelt modul (5,12kWh) på 1-2 timer.
Q: Hvad er batteriets cykluslevetid? Hvad er dens faktiske levetid?
A: Den understøtter 6.000 opladnings- og afladningscyklusser. Baseret på en cyklus om dagen, kan den levere stabil service i over 15 år.
Q: Hvilke sikkerhedsfunktioner har batteriet?
A: Den er udstyret med et modulært BMS (batteristyringssystem) og strømafbrydere, der giver flere beskyttelsesmekanismer mod overopladning, over-afladning, overophedning og kortslutninger.
Q: Hvordan kan jeg udvide fra 5,12 kWh til 25 kWh?
A: Det modulære design på 5,12 kWh tillader udvidelse op til 25 kWh ved at stable identiske moduler. Udvidelse er plug-and-play og kræver ingen kompleks fejlretning.
Q: Hvilken vedligeholdelse er påkrævet under daglig brug?
A: Der kræves ingen daglig vedligeholdelse. Regelmæssige (kvartalsvise) inspektioner er påkrævet for at kontrollere for skader og sikre, at ledningerne er sikre.
Q: Er det velegnet til bolig- eller kommercielle applikationer?
A: Det kan bruges i både bolig- og kommercielle applikationer. Boligapplikationer kan opfylde hjemmets energilagringsbehov, mens kommercielle applikationer også kan rumme energilagringsudvidelser til små og mellemstore-virksomheder eller industrier.
Q: Hvad er garantipolitikken?
A: En 5-års garanti giver gratis reparation eller udskiftning af dele på grund af produktkvalitetsproblemer.
Q: Hvad er dimensionerne og vægten af batteriet?
A: Et enkelt modul måler 690*195 mm. Vægten varierer lidt afhængigt af kapacitet. Nettovægten af et 5,12 kWh-modul er cirka 63 kg (se officielle specifikationer for detaljer).
Q: Hvad er opladnings- og afladningseffektiviteten?
A: Opladnings- og afladningseffektiviteten er over 90%, og energiomdannelsestabet er ekstremt lavt, hvilket sikrer energilagringssystemets økonomi.
Populære tags: hv stack batteri 25kwh, Kina hv stack batteri 25kwh producenter, leverandører, fabrik






