Produkter
620W Solar Panel
video
620W Solar Panel

620W Solar Panel

Modelnummer: JAM144D 595-620 n bifacial dobbeltglas
Solceller: N-type 182mm halvskåret
Strøm: 595W -620 w
Maksimal effektivitet: 24,0%

Produktintroduktion

 

Jingun 620W-modulet har sat et branchebenchmark med hensyn til magt, effektivitet, miljøtilpasningsevne og pålidelighed gennem samarbejdsinnovationen af ​​N-type Topcon-teknologi, halvcelle-multi-busbar-design og dobbeltglas dobbeltsidet struktur .}

 

Dens fordele afspejles ikke kun i høje effekt, men også til at reducere systemomkostninger, forbedre kraftproduktionsstabiliteten og udvide livscyklussen, hvilket giver omkostningseffektive løsninger til jordkraftværker, industrielle og kommercielle og husholdningsscenarier .

 

product-1200-799

 

Grundlæggende specifikationer

 

Celle

N-type 182mm halvskåret

Vægt

31,8 kg ± 3%

Dimension

2278 ± 2mmx1134 ± 2mm × 35/30mm

2256 ± 2mmx1134 ± 2mm × 35/30mm

Front glas

2,0 mm (0,08 tommer), høj transmission,

AR coated varme styrket glas

Tilbage glas

2,0 mm (0,08 tommer), varm styrket

Glas (hvidt gitterglas)

Ingen . af celler

144(6*24)

Koblingsboks

IP større end eller lig med 68,3dioder

Kabel & stik

4mm², EVO2 eller EVO2 kompatibel

Moduler pr. Palle

31/36 stykker

Moduler pr. 40HQ

640/730 stykker

 

Produktfordele

product-750-560

1. højeffektiv N-type halvcelle: Bryder grænserne for magt og effektivitet

 

Ved hjælp af 182 mm N-type topcon-celler og halvcelleskæreteknologi når modulets strømområde 595W -620 W, og den højeste effektivitet når 24%. N-type celler har bedre kraftproduktion i svage lysmiljø P-type - 0.35%/ grad), og strømdæmpningen er mindre i miljøer med høj temperatur . Half-celle-designet forkorter den aktuelle sti med 50%, reducerer det interne modstandstab og øger elektrodetætheden gennem multi-busbar (MBB) teknologi, reducerer skyggenområdet og øger den optiske gevinst ved hjælp af den optiske gevinst ved 0 . 2%-0.3%. Derudover reducerer halvcellestrukturen strømmen af ​​en enkelt celle med halvdelen, reducerer risikoen for hot spots og forbedrer evnen til at modstå skjulte revner.

2. Dobbeltsidet dobbeltglasdesign: Full-Scenario Power Generation Gain

 

Som et dobbelt-glas dobbeltsidet modul er ryggen indkapslet med gennemsigtigt glas med en dobbeltsidet hastighed på mere end 85%, og det kan generere elektricitet ved hjælp af jord reflekteret lys, spredt lys og bygningsreflektioner . i højreflektivitetsmiljø Dobbelt glasstrukturen giver modulet højere mekanisk styrke, og belastemodstanden øges til mere end 5400PA . Den metalfri ramme-design undgår PID (potentielt induceret forfald) fænomen, og driftstemperaturen er 2-5 grad lavere end konventionelle moduler, yderligere forbedrer strømproduktionen til at forbedre effektproduktionen . i tillæg, er det glas, der er fremragende, er fremragende, hvilket er fremragende og kan være fremragende og kan bidrage og dåse, der forbedrer effektproduktionen, effektiviteten {. i tillæg, det glas, der er fremragende, har fremragende, at det er fremragende og kan være fremragende og kan være fremragende og kan bidrage og dåse, der kan bidrage til strømproduktionen til effektproduktionen {yd Dh3000 vådvarmetest . 30- År lineær effektgaranti lover en udgangseffekt på ikke mindre end 87 . 4%.

product-750-560
product-750-560

3. Anti-skygge og hotspotoptimering: Stabilitetsgaranti i komplekse miljøer

 

Kombinationen af ​​halvcelleceller og multi-busbar-teknologi forbedrer modulets tolerance over for lokale skygger . Når en del af cellen er blokeret, kan halvcellestruktur Komponent . På samme tid reducerer multi-busbar-designet den aktuelle belastning af en enkelt gitterlinje ved at øge gitterlinjendensiteten . med batteri-niveau bypass-diodeteknologi, kan den hot spot temperatur kontrolleres under 100 grad, hvilket er langt under industriens sikkerhed threshold {.}}}

4. Lavspænding og høj strengkraft: Systemomkostningsoptimering

 

Komponentens driftsspænding er designet til at være 34 . 38V -34.98 V, som er egnet til mainstream -streng invertere . En enkelt streng kan rumme flere komponenter og reducere brugen af ​​parentes som et eksempel og kryds -bokses ., der tager 3 .} 2mw -projekt N-type komponenter, brugen af ​​dette produkt kan spare BOS-omkostningerne på US $ 0,006/W, en reduktion på 5,8%. Derudover er dens 182 mm cellestørrelse kompatibel med mainstream -versionen af ​​branchen, som er praktisk til hurtig udskiftning af eksisterende systemer og reducerer opgraderingsomkostninger.

product-750-560
product-750-560

5. Fuld livscyklus pålidelighed: Langsigtet beskyttelse i barske miljøer

 

Den dobbelte glasstruktur af glasfilm-glas-sandwichemballage giver fremragende fugtighedsikker, UV-resistent og brandsikker ydeevne (FireProof Level når 1500V-systemspændingskrav) . i ekstreme miljøforsøg, de komponenter, der blev bestået, var den mindre end 1-procentdel end 1-procentdel, hvilket procent, hvilket procentdel var, hvilket 1-opholds, hvilket end 1 opholds, end 1-opholdsoplysning var, hvilket end 1-opholdsoplysning, hvilket end 1-opholds, hvilket end 1 opsamling var mindre end 1, end 1-procent er langt bedre end industristandarden . På samme tid, låg (lysinduceret nedbrydning) og letid (varmeassisteret lysinduceret nedbrydning) Risici af N-type Topcon-celler er ekstremt lav, med en første års dæmpning på mindre end 1%, og 30- året lineær garanti-forpligtelse giver en solid beskyttelse af langvarig fordel på mindre end 1%, og 30- året lineær garanti-forpligtelse til langvarig beskyttelse af langvarig fordele på langvarig fordele på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på den lang tid på den langvarige fordel på langvarig. stationer .

 

ElektriskPArameters STC

 

TYPE

Jam144d -595 n

Jam144d -600 n

Jam144d -605 n

Jam144d -610 n

Jam144d -615 n

Jam144d -620 n

Maksimal Power Pmax

595W

600W

605W

610W

615W

620W

Åben kredsløbsspænding VOC

51.2V

51.3V

51.4V

51.5V

51.6V

51.7V

Maksimal strømspænding VMP

43.35V

43.55V

43.75V

43.95V

44.15V

44.35V

Kortslutningsspænding ISC

13.98A

14.05A

14.12A

14.19A

14.26A

14.33A

Maksimal effektstrøm Imp

13.73A

13.78A

13.83A

13.88A

13.93A

13.98A

Moduleffektivitet

23.0%

23.2%

23.4%

23.6%

23.8%

24.0%

Magttolerance

0~+5W

Temperaturkoefficient for ISC (_ ISC)

+0.045%/ grad

Temperaturkoefficient for ISC (_ ISC)

-0.240%/ grad

Temperaturkoefficient for PMAX (_ PMP)

-0.280%/ grad

STC

Irradiance 1000W/m², celletemperatur 25 grad, AM1,5G

Bemærkning: Elektriske data i dette katalog henviser ikke til et enkelt modul, og de er ikke en del af tilbudet . De tjener kun til sammenligning mellem forskellige modultyper .

Måletolerance ved STC: PMAX ± 3%, VOC ± 2%og ISC ± 4%.

 

Elektriske egenskaber med Dierent Power Bin (henvisning til 10% bestrålingsforhold)

 

TYPE

Jam144d -595 n

Jam144d -600 n

Jam144d -605 n

Jam144d -610 n

Jam144d -615 n

Jam144d -620 n

Maksimal Power Pmax

453W

457W

461W

465W

469W

473W

Åben kredsløbsspænding VOC

49.15V

49.25V

49.35V

49.45V

49.55V

49.65V

Maksimal strømspænding VMP

42.08V

42.28V

42.48V

42.68V

42.88V

43.08V

Kortslutningsspænding ISC

10.31A

10.38A

10.45A

10.52A

10.59A

10.66A

Maksimal effektstrøm Imp

10.69A

10.74A

10.78A

10.82A

10.86A

10.90A

Irradiance Radio (bag/front) 10%

Power Bifaciality: 70 ± 10%

 

Driftsbetingelser

 

Maksimal systemspænding

1500V DC (IEC)

Driftstemperatur

-40 grad ~ +85 grad

Maksimal serie smelte

25A

Maksimal statisk belastning, foran

5400PA, 1.5

Maksimal statisk belastning, tilbage

2400pa, 1,5

Noct

45 ± 2 grader

Ansøgningsklasse

Klasse a

 

Kraftproduktionsløsninger, der dækker alle miljøer

product-750-560

Til jordkraftstationer

 

Høj effektdensitet (større end eller lig med 620W) reducerer fodaftrykket af parentes og reducerer jordomkostningerne; Bifacial kraftproduktion kan bruge vegetationsreflektion til at øge omfattende fordele i landbrugs- og fotovoltaisk komplementære og pastorale fotovoltaiske komplementære projekter .

Til industrielle og kommercielle tag

 

Double-glass frameless design (thickness<=35mm) is suitable for a variety of roof structures such as color steel tiles and concrete, and has a wind pressure/snow pressure resistance of 5400Pa/3600Pa, meeting the needs of coastal typhoon areas (such as level 17 typhoons) and northern snow-covered areas.

product-750-560
product-750-560

Til husholdningsmarkedet

 

Den optimerede struktur reducerer vægten af ​​en enkelt komponent (ca. 31 . 8 kg), er velegnet til husholdningsfotovoltaiske parenteser, og den lave arbejdsspænding (mindre end eller lig med 1000V -system) forbedrer installationssikkerheden.

Modstandsdygtig over for ekstreme miljøer

 

Passeret saltspray (NSS 1000H) og ammoniak (AH 1000H) -test, der er egnet til kystområder med høj luftfugtighed, landbrugsgrønhuse og andre korrosionsutsatte scener, og dæmpningsgraden er 50% lavere end for konventionelle komponenter .}

product-750-560

 

Certificering og servicegaranti

 

 

 

 

Autoritativ certificeringsstøtte:

Bestået IEC 61215 (PV -modulydelse), IEC 61730 (elektrisk sikkerhed), UL 1703 (US Standard) og andre certificeringer, opfylder kravene til det globale mainstream markedsadgang (såsom EU CE, Japan Jet) .

 

Opnået den nordtyske "Low Voltage Ride-Through" -certificering, tilpasset områder med høje gitterstabilitetskrav (såsom Tyskland og Australien) .

 

Servicesystem i fuld cyklus:

Give 12- års produktgaranti (gratis udskiftning for brudt glas) + 30- år lineær effektgaranti (større end eller lig med 87 . 4% i det 30. år), hvilket er bedre end industriens konventionelle10+25- år standard.

 

Det globale eftersalgsnetværk dækker 50+ lande, reagerer 24/7, og leverer droneinspektioner og lokaliserede reservedele-support i fjerntliggende områder .

 

product-1200-1597

 

FAQ

Spørgsmål: Hvad er strømområdet og effektiviteten af ​​dette modul?

A: Power output-området er 595W -620 W ved hjælp af N-type 182 mm halvcelleceller, med en maksimal konverteringseffektivitet på 24 . 0%, hvilket er omkring 2-3 procentpoint bedre end mainstream P-Type-modulerne og har højere strømproduktion under det samme område.

Spørgsmål: Hvad er "halvcelleteknologi"? Hvad er fordelene sammenlignet med traditionelle helcellebatterier?

A: Halvcelleteknologi skærer en enkelt celle i to halvdele og forbinder dem i serie gennem multi-busbar (MBB) -teknologi . Fordele inkluderer:

Reduceret strømtab og øget effekt med 5%-7%;

Nedsat skyggeskygge (såsom fugledråber, sneakkumulering), øget kraftproduktion med 3%-5%;

Reduceret hot spot -risiko og øget modul levetid;

Forbedret mekanisk belastningstolerance og stærkere modstand mod skjulte revner .

Spørgsmål: Understøtter det bifacial kraftproduktion? Hvor meget kan kraftproduktionen på bagsiden øges?

A: Det understøtter bifacial kraftproduktion (modeller indeholder "bifacial" -logoet) . ryggevinsten afhænger af jordaflivningsevnen (f.eks Fotovoltaisk komplementaritet og vandoverfladefotovoltaisk .

Spørgsmål: Hvilke scenarier er egnede til installation? Er der nogen krav til tagtypen?

A: Det er velegnet til jordkraftværker, industrielle og kommercielle tag og husholdningsfotovoltaik:

    Industriel og kommerciel/husstand:Rammeløst dobbelt-glasdesign (tykkelse 35 mm), velegnet til farvestålfliser, beton og keramiske flisetag, der vejer ca. 29,5 kg og kan bæres og installeres af en person;

    Jordkraftværk:Tæthed med høj effekt reducerer antallet af parenteser, kompatible med faste vippevinkler, flad enkeltakse sporingsbeslag og understøtter 1500V højspændingssystemer (krævet tilpasning) .

Spørgsmål: Hvordan er vinden og snemodstanden? Kan det klare det ekstreme vejr?

A: Det har bestået IEC 61215 mekanisk belastningstest, vindtryksmodstand på 5400PA (kan modstå en niveau 17 tyfon), snetrykresistens på 3600pa (modstå 1 . 5 meter af sne) og har passeret saltsprayen (1000 timer) og ammoniak (1000 timer) test, hvilket gør det egnet til korrosive miljø drivhuse.

Spørgsmål: Hvad er driftstemperaturområdet? Vil effektiviteten falde ved høje eller lave temperaturer?

A: Operationstemperaturområdet er -40 grad ~ +85 grad, og temperaturkoefficienten er {{2}%/ grad (bedre end konventionelle P-typemodul 2% -3% højere end lignende produkter .

Spørgsmål: Hvor lang er garantiperioden for modulet? Hvad er inkluderet?

A: Vi leverer en 12- års produktgaranti (gratis udskiftning for brudt glas og koblingsboksfejl) og en 30- år lineær effektgaranti:

Dæmpningen i det første år er mindre end eller lig med 1%, og dæmpningen hvert år derefter er mindre end eller lig med 0 . 4%. Strømmen i det 30. år er større end eller lig med 87,4%(industristandarden er en {{25- årets garanti, og det 25. år er større end eller lig til 80%).

Spørgsmål: Er det nødvendigt at rengøre regelmæssigt? Er vedligeholdelsesomkostningerne høje?

A: Dobbelt-glasstrukturen har en glat overflade og stærk modstand mod støvadhæsion . Det anbefales at rense den 1-2 gange om året (afhængigt af de lokale vind- og sandforhold) . De rammeløse design reducerer døde hjørner for støvopsamling, og med drone inspektioner (valgfri) er driften og vedligeholdelsesomkostningerne lavere end traditionelle end traditionelle, at de traditionelle traditionelt reducerer de traditionelle, at de traditionelle traditionelle lavere støttene reducerer, og driften er lavere. komponenter .

Spørgsmål: Hvordan håndteres virkningen af ​​lokale skygger (såsom træer og parenteser)?

A: Halvcelle + multi-busbar-design opdeler batteriet i uafhængige kredsløb . Når en enkelt batteri celle påvirkes af skyggen, påvirker det kun 1/2 af kredsløbet . sammenlignet med hele batteriet (påvirker hele kredsløbet), reduceres strømproduktionen med mere end 50%.}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}

Spørgsmål: Overholder det international sikkerhedscertificering? Hvilke markeder er egnede til?

A: Det har bestået IEC 61215, IEC 61730 og UL 1703 certificeringer, understøtter EU CE, Japan Jet, Australien CEC og andre adgangsstandarder og er velegnet til mainstream -fotovoltaiske markeder over hele verden (inklusive USA, Europa, Sydøstasien osv.

Spørgsmål: Er størrelsen og installationshullerne på komponenterne standardiseret?

A: Størrelsen er 2278 × 1134 × 35 mm, og installationshullerne opfylder industriens mainstream 182mm batterikomponentstandard . Det er kompatibelt med 95% af fotovoltaiske parenteser på markedet (såsom Goodwe og Trina Brackets), og ingen speciel tilpasning er påkrævet .} på markedet

Spørgsmål: Kan det bruges med komponenter eller invertere af andre mærker?

A: Det understøtter kompatibilitet med mainstream-mærket invertere (såsom Huawei og Sungrow), og udgangsspændingsområdet er kompatibelt med 1000V/1500V-systemer (inverter-specifikationerne skal bekræftes) . Det anbefales at bruge den samme model af komponenter i det samme projekt for at optimere serien-PARALLEL-design {{{{}}}}}

Spørgsmål: Kasseres komponenter miljøvenlige? Leveres genbrugstjeneste?

A: Den bruger blyfrie loddestrimler og Eco-certificeret EVA-film, opfylder ROHS miljøstandarder, glasgenvindingshastighed større end eller lig med 90%, og aluminiumsramme er 100% genanvendelige . Jingun leverer modul genvindingsvejledning, og nogle regioner understøtter betalte genvindingstjenester .}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}

Spørgsmål: Hvad er den største omkostningsfordel sammenlignet med lignende produkter?

A: Lavere nivellerede omkostninger ved elektricitet (LCOE):Høj bifacial forstærkning og lav dæmpningsgrad (mindre end eller lig med 1% i det første år) øger kraftproduktionen med 5% -8% i en 25- årscyklus, og LCOE er 2% -3% lavere end konventionelle moduler;

    Bos omkostningsbesparelser:620W høj effekt reducerer antallet af parenteser, kabler og invertere, og systemomkostningerne reduceres med ca. US $ 0 . 007/w.

Spørgsmål: Understøtter det intelligent overvågning? Hvordan sporer man strømproduktionsstatus i realtid?

A: Det understøtter tredjeparts IoT-modulintegration (krævet tilpasning) . Ved at scanne QR-koden for komponenten, kan du se realtidseffekten, historisk dæmpningskurve og el-testrapport . kombineret med kraftværdiens styringsplatform, operationsstatus for hver komponent kan overvåges remotely overvåges .}}

Populære tags: 620W Solar Panel, Kina 620W Solar Panel Producenter, leverandører, fabrik

Send forespørgsel